Početna Novosti / Blog SVAKI TJEDAN POPUST JEDAN: -15% NA SVJETSKU PROZU I DRAMU UZ NAŠU PREPORUKU ZA ČITANJE!

SVAKI TJEDAN POPUST JEDAN: -15% NA SVJETSKU PROZU I DRAMU UZ NAŠU PREPORUKU ZA ČITANJE!

Datum objave: 19.04.2021

Tjedni popusti se nastavljaju! Ovaj tjedan za vas smo snizili za 15% SVJETSKU PROZU I DRAMU!

Pogledajte sniženu ponudu i ugrabite idealno štivo za proljetno uživanje.

Popust vrijedi u našem webshopu kao i u samom antikvarijatu (Masarykova 20, Zagreb) te vrijedi za sve načine plaćanja.

Za sve narudžbe u webshopu iznad 300,00 kuna, dostava je besplatna!

Također, ako još niste prijavljeni na našu newsletter listu, prijavite se i ostvarite dodatnih 10% popusta prilikom sljedeće narudžbe u našem webshopu.

 

U nastavku donosimo našu preporuku sniženih naslova za proljetno čitanje:

 

1. Priča o ljubavi i tmini, Amos Oz

Priča o ljubavi i tmini najpotresniji je i najljepši roman Amosa Oza, istinskog velikana svjetske književnosti. U ovome autobiografskom romanu Amos Oz opisuje odrastanje u Jeruzalemu obilježeno zbivanjima od Drugoga svjetskoga rata preko proglašenja države Izrael do prvih ratova između Palestinaca i Židova. U središtu je tragičan događaj, majčino samoubojstvo, koje će zauvijek obilježiti dječakovu sudbinu i odrediti njegov životni put.


U potrazi za korijenima tragedije vlastite obitelji Amos Oz iz perspektive inteligentnog i pomalo razmaženog dječaka Amosa pripovijeda osobnu, ali istodobno i svjetsku te židovsku povijest. Obitelj, odrastanje i život u vremenima velikih političkih promjena te odnosi među prijateljima, susjedima i poznanicima, među kojima je mnoštvo stvarnih likova, velikana književnosti i politike, prepleću se u Priči o ljubavi i tmini čineći jedinstvenu i složenu fresku, a Amos Oz iznova se potvrđuje kao istinski čarobnjak jezika i pripovijedanja.

2. Satanski stihovi, Salman Rushdie

Roman ˝Sotonski stihovi˝ jedno je od najznačajnijih književnih djela 20. stoljeća. Autor je u ovom, sada već kultnom romanu iznio svoje kritičke stavove o Islamu i muslimanskoj tradiciji te poziva na raskid s tradicionalnim islamskim apsolutizmom . Objavljivanje ovog djela izazvalo je snažnu osudu cjelokupnog islamskog svijeta zbog uvredljivog opisa proroka Muhameda koji je predstavljen kao običan čovjek od krvi i mesa.


Iranski vjerski vođa Ruholah Homeini izriče 14. veljače 1989. godine fatvu (smrtna presuda) za Salmana Rushdiea i obećava nagradu od četiri milijuna dolara za njegove ubojice. Suočen sa prijetnjama smrću i fatvom Rushdie se skriva gotovo čitavo desetljeće uz pomoć britanske vlade i policije pojavljujući se samo ponekad u javnosti. Godine 1998. tadašnji predsjednik Irana Muhamed Hatimi povlači fatvu i najavljuje uspostavljanje diplomatskih odnosa između Velike Britanije i Pakistana. Međutim i danas se mogu čuti zagovornici teze da se islamski vjerski zakoni ne mogu mjenjati i da je fatva i dalje na snazi. Uprkos tome Rushdie ostaje kritičar islamskog fundamentalizma.

 

3. Romani Jonathana Franzena: Čistoća, Sloboda & Kako biti sam

Kada je Jonathan Franzen u pitanju, nikako se ne možemo odlučiti koji roman odabrati, jer koji god odabrali nećete pogriješiti. Stoga u našu preporuku uključujemo sve Franzenove romane koje trenutno imamo u ponudi, a na vama je da odaberete koji je baš za vas. Neka vas ne uplati opseg Franzenovih romana, jer su, unatoč svom obujmu, iznimno čitki, ali ne i plitki. Franzen je definitivno jedan od najutjecajnih pisaca zadnjeg desetljeća čiji će romani zasigurno postati i dio školske lektire kada za to dođe vrijeme.

Velik dio snage Franzenova odjeka je u njegovoj suvremenosti, svojevrsnoj aktualnosti zbog koje se njegove knjige čitaju kao 'izvještaji o današnjoj Americi'. Pri tom Franzen stvara svijet originalnih i nezaboravnih likova – novinari, leakeri, ljubavnici i supružnici, loši pisci, karijeristi, tragičari. Franzenovi likovi teže "slobodi", “čistoći” u nekom obliku, a propitivanje istine i laži, čistog i zagađenog događa se na mnogim razinama njihove egzistencije i međusobnih odnosa. 

4. Krivotvoritelji novca, André Gide

Malo je pisaca u novijoj europskoj književnosti koji su izazvali toliko kontroverznih ocjena kao Gide sa svojim romanom Krivotvoritelji novca. Napadali su ga konformisti, ljevičari, desničari, crkva, a kritika je ovaj roman dočekala ledenom hladnoćom i proglasila ga velikim promašenim romanom. No, publika se ni onda, a ni sada ne bi složila s ovakvim kritikama, obzirom da su Krivotvoritelji novca i danas rado čitan roman koji već gotovo da ima i kultni status, o čemu svjedoči i ovo još jedno lijepo izdanje ovog romana u nakladi Ceres iz 2017. godine.

Roman Krivotvoritelji novca je zamišljen kao intelektualna igra, niz varijanti mogućeg, a događaji se prate s gledišta nekoliko različitih likova. Ipak, središnja je figura Edouardo, koji i sam piše roman “Krivotvoritelji novca” istovremeno ispisujući dnevnik o napredovanju svojeg književnog djela. Ovaj Gideov roman oštra je kritika društva uzornih građana “krivotvoritelja morala”.

5. Romani M. Houellebecqa: Mogućnost otoka & Širenje područja borbe

Michela Houellebecqa zasigurno već znate kao jednog od najkontroverznijih pisaca današnjice.

Sa svoja četiri romana koji se bave tabu temama (seksualni turizam, muslimanski radikali, kloniranje, alternativni životni stilovi...) zadao je mnogo muke dežurnim cenzorima i kritici. Neki ga nazivaju slobodnim piscem koji se protivi političkoj korektnosti i zabranama društva dok će mnogima njegovi stavovi biti rasistički, seksistički i općenito, šokantni.

Svojim djelima Houellebecq je na sebe navukao bijes mnogih, a u romanima koje smo izdvojili za vas možete se i sami uvjeriti zašto.

6. Monaldi & Sorti: Imprimatur, Secretum, Veritas

Rita Monaldi (42) i Francesco Sorti (44) svojom su pričom o opatu , dvostrukom špijunu i kastratu, modernom Sherlocku Holmesu koji za pomoćnika ima maloga iz kuhinje, očarali milijune čitatelja diljem svijeta.

Njihov prvi roman, povijesni triler Imprimatur, preveden je na više od 22 jezika i prodan u 53 zemlje. Nakon njega uslijedila su druga dva nastavka ove popularne trilogije: Secretum i Veritas.

Ova se trilogija temelji na istinitoj, očima javnosti često nedostupnoj arhivskoj građi koju su Rita Monaldi i Francesco Sorti sakupljali više od deset godina. Imprimatur je knjiga koja je zabranjena u Italiji jer su proturječja o blaženom papi Inocentu XI. preplašila mnoge uglednike.

7. Kuga, Albert Camus

Ovom remek-djelu Camusove proze popularnost je iz očiglednih razloga ponovno narasla tijekom ove i prethodne godine, o čemu svjedoče i nova izdanja ovog romana na mnogim svjetskim jezicima diljem svijeta. Kuga je jedan od najvažnijih romana svjetske književnosti o tome kako ljudska psiha reagira u doba pandemije, zatvora i straha od smrti.

Likovi u Camusovoj priči odražavaju čitav spektar ponašanja, u rasponu od znanstvenog pristupa, liječnika Rieuxa koji se bori protiv kuge koja je opustošila alžirski lučki grad Oran, do profinjenog Cottarda, koji uživa u kolektivnoj nesreći, ali na kraju poludi, i oca Panelouxa koji nalazi utjehu u onome što smatra Božjom voljom, ali na kraju se razboli. 'Kuga' je oda čovječanstvu u njegovim najmračnijim vremenima i roman koji nam može dati dublju i uzvišeniju perspektivu na situaciju u kojoj se i sami kao čovječanstvo trenutno nalazimo.

Prikaži sve novosti / blogove

Novo u ponudi

Pogledaj sve

Česta pitanja

Pogledaj sva česta pitanja

Posljednje kupljeno

Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti.

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.